Փաշինյան. «Հայաստանին սպառնալ որեւէ մեկը չի կարող» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ գործարար, բարերար Սամվել Կարապետյանի «հայտարարությունը ոչ թե եկեղեցու մասին էր, այլ՝ Հայաստանի»։
«Փորձ էր արվում տպավորություն ստեղծել, թե Հայաստանում կարող են ինչ-որ մարդիկ գալ ինչ-որ տեղերից ու իրենց ձեւերով ինչ-որ բան անել։ Հայաստանն ունի արձագանքի կոնկրետ լծակներ ու ես չեմ հանդուրժի, որ որեւէ մեկի լեզուն պտտվի այդպիսի բան ասել:
Հայաստանը ժողովրդավարական երկիր է ու Հայաստանում յուրաքանչյուրն ունի կարծիք արտահայտելու, հավաքներ անցկացնելու, քաղաքական կյանքին մասնակցելու իրավունք, բայց Հայաստանին սպառնալ որեւէ մեկը չի կարող։ Ես ամենակոշտ ու ամենակոպիտ միջոցները կձեռնարկեմ ցանկացած նման դեպքում»,- Ազգային ժողովում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա կարծիք է հայտնել, որ «Սամվել Կարապետյանի հայտարարությունը կապ չունի եկեղեցու եւ եկեղեցու շահերի հետ».
«Կառավարության անդամներին մեկ ամիս ժամկետով հանձնարարական էի տվել՝ կամ թող «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» (ՀԷՑ) ընկերությունը վերականգնի ժողովրդին հասցված վնասը, կամ ՀԷՑ-ը կազգայնացվի։ ՀԷՑ-ը էներգետիկ ճգնաժամ է ստեղծում, որ ներքին դժգոհություն լինի։ Այս ակտիվացումը կապված է հենց այս գործընթացների հետ»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ ավելացնելով, որ առաջիկայում ՀԷՑ-ն ազգայնացնելու նախագիծ կներկայացվի ԱԺ:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said today that businessman and philanthropist Samvel Karapetyan’s “statement was not about the church, but about Armenia.”
“An attempt was made to create the impression that certain individuals can come to Armenia from somewhere and do what they want. Armenia has specific levers of response and I will not tolerate anyone dare say such a thing.
Armenia is a democratic country and everyone here has the right to express their opinion, hold gatherings, and participate in political life, but no one can threaten Armenia. I will take the toughest and severe measures in any such case,” Nikol Pashinyan said at a briefing with reporters at the National Assembly.
He expressed the opinion that “Samvel Karapetyan’s statement has nothing to do with the church and the interests of the church:”
“I gave government members one month: either let the Electric Networks of Armenia (ENA) company compensate the damage caused to the people, or it will be nationalized. ENA is provoking an energy crisis in order to stir internal unrest. This wave of activity is related to these processes,” said Nikol Pashinyan, adding that a draft law on the nationalization of ENA will be submitted to the National Assembly in the near future.