Փաշինյան. «Հայաստանին սպառնալ որեւէ մեկը չի կարող» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ գործարար, բարերար Սամվել Կարապետյանի «հայտարարությունը ոչ թե եկեղեցու մասին էր, այլ՝ Հայաստանի»։
«Փորձ էր արվում տպավորություն ստեղծել, թե Հայաստանում կարող են ինչ-որ մարդիկ գալ ինչ-որ տեղերից ու իրենց ձեւերով ինչ-որ բան անել։ Հայաստանն ունի արձագանքի կոնկրետ լծակներ ու ես չեմ հանդուրժի, որ որեւէ մեկի լեզուն պտտվի այդպիսի բան ասել:
Հայաստանը ժողովրդավարական երկիր է ու Հայաստանում յուրաքանչյուրն ունի կարծիք արտահայտելու, հավաքներ անցկացնելու, քաղաքական կյանքին մասնակցելու իրավունք, բայց Հայաստանին սպառնալ որեւէ մեկը չի կարող։ Ես ամենակոշտ ու ամենակոպիտ միջոցները կձեռնարկեմ ցանկացած նման դեպքում»,- Ազգային ժողովում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա կարծիք է հայտնել, որ «Սամվել Կարապետյանի հայտարարությունը կապ չունի եկեղեցու եւ եկեղեցու շահերի հետ».
«Կառավարության անդամներին մեկ ամիս ժամկետով հանձնարարական էի տվել՝ կամ թող «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» (ՀԷՑ) ընկերությունը վերականգնի ժողովրդին հասցված վնասը, կամ ՀԷՑ-ը կազգայնացվի։ ՀԷՑ-ը էներգետիկ ճգնաժամ է ստեղծում, որ ներքին դժգոհություն լինի։ Այս ակտիվացումը կապված է հենց այս գործընթացների հետ»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ ավելացնելով, որ առաջիկայում ՀԷՑ-ն ազգայնացնելու նախագիծ կներկայացվի ԱԺ:

Пашинян: «Армении никто не смеет угрожать» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что «заявление Самвела Карапетяна было не о церкви, а об Армении».
«Это была попытка создать впечатление, что некоторые люди могут приезжать в Армению откуда-то и делать что-то «по-своему». У Армении есть определенные рычаги реагирования, и я не потерплю, чтобы кто-либо говорил подобное.
Армения - демократическая страна, и каждый в Армении имеет право выражать свое мнение, проводить собрания, участвовать в политической жизни, но никто не смеет угрожать Армении. В подобных случаях я будут прнимать самые жесткие и грубые меры», - заявил Никол Пашинян, отвечая на вопросы журналистов в парламенте.
Он выразил мнение, что «заявление Самвела Карапетяна не имеет никакого отношения к церкви и ее интересам».
«Месяц назад я дал членам правительства поручение: либо компания «Электрические сети Армении» (ЭСА) восстановит ущерб, нанесенный людям, либо будет  национализирована. ЭСА создает энергетический кризис, чтобы возникло внутреннее недовольство. Эта активизация связана именно с этими процессами», - сказал Никол Пашинян, добавив, что проект национализации ЭСА будет представлен в парламент в ближайшее время.